ЕЛЕКТРОСТРУМ. БЕРЕЖИСЬ УРАЖЕННЯ!
Найпідступніша властивість електричного струму та, що він невидимий, не має ні запаху, ні кольору. Він уражає несподівано, коли людина раптово замикає на себе електричне коло.
Завжди пам’ятайте:
- Забороняється вилазити на опору повітряних ліній, на дахи вагонів, будівель, домів, де близько проходять електричні проводи.
- Не можна защемляти електропроводи дверима, віконними рамами. Треба слідкувати, щоб проводи не потрапляли під ніжки стільців, табуреток тощо.
- Не торкайтеся нагрівальних елементів приладів, що увімкнені в розетки.
- При виявленні обірваних або обвислих проводів повітряної лінії необхіднопозначити місце пошкодження, попередити оточуючих про небезпеку наближення до проводів і негайно повідомити працівникам училища, ЖЕКу, підприємства.
- При виконанні робіт в лабораторіях фізики, майстернях, кабінетах інформатики, обслуговуючої праці необхідно дотримуватись вимог інструкцій з техніки безпеки та вказівок викладача, учителя.
- Користуватись побутовими приладами і переносними світильниками напругою 220В тільки в приміщеннях з сухими, дерев’яними струмопровідними підлогами, поодаль від металевих труб і конструкцій, що мають зв’язок із землею.
- В ванних кімнатах, балконах, туалетах, приміщеннях з земляними залізобетонними підлогами небезпечно користуватись плитками, камінами, електрочайниками, торшерами.
- Не можна одночасно торкатись електроприладів і яких-небудь трубопроводів, батарей опалення, металевих конструкцій, з’єднаних з землею, так як при пошкодженні ізоляції електроприладу через тіло людини пройде струм, небезпечний для життя.
- Не можна користуватись несправною електроарматурою (електричні розетки, вимикачі, штепсельні вилки).
- Не можна користуватись електроприладами, світильниками без штепсельних вилок.
- Не можна користуватись електроприладом, якщо пошкоджена, оголена ізоляція електрошнура.
- Не можна користуватись вимикачами, розетками, кнопками дзвінків з розбитими кришками.
- Не залишайте без нагляду ввімкнені електронагрівальні прилади, не встановлюйте їх поблизу легкозаймистих рідин, речовин, предметів (штори, фіранки, столи).
- Забороняється переставляти холодильники, пральні машини, торшери, телевізори без відключення їх від електромережі.
- Не можна використовувати систему опалення, водопровід як заземлювач для металевих корпусів електрообладнання.
- Не можна доторкатись до світильників, іншого електрообладнання мокрими руками.
- Смертельно небезпечно підходити ближче чим на 8-10м до лежачого на землі обірваного проводу повітряної лінії електропередачі.
- Якщо ви бачите порушення вимог цих правил дітьми молодшими за вас, негайно зупиніть їх, поясніть їм небезпечність їх пустощів, а при необхідності поставте до відома дорослих.
- Для попередження людей про небезпеку на зовнішніх частинах електроустановок прикріплюються або наносяться фарбою такі попереджуючі плакати:
“Висока напруга – небезпечно для життя” на дверях електричних підстанцій.
“Не вилазь – уб’є” – на опорах повітряних ліній електропередачі.
“Під напругою – небезпечно для життя” – на дверцятах щитків, шаф.
Ці плакати попереджують про реальну небезпеку для вашого життя.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ, що не на всіх опорах, електроустановках є плакати, однак їх відсутність не означає, що електроустановки знаходяться без напруги.
Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.
У всіх випадках ураження людини електричним струмом необхідно необхідно негайно вимкнути електроприлад чи електроустановку та невідкладно викликати лікаряі покликати дорослого.