Верстатник широкого профілю
Загальні поняття про професію.
Верстатник широкого профілю – це професія, яка поєднує кілька верстатних професій. Процес оволодіння цим комплексом професій потребує глибоких комплексних знань, поступового вивчення загально-технічних дисциплін з переходом до професійної підготовки, потім виробничої діяльності. Предметом виробничої діяльності верстатника широкого профілю є технологія і цілісна система: верстат – пристрій – інструмент – заготовка. Засобом його діяльності є різальні, контрольно-вимірювальні та допоміжні інструменти, технологічне устаткування у вигляді токарних, фрезерних, свердлильних і деяких інших верстатів, пристроїв та технологічних засобів. Суть виробничих завдань, які вирішує робітник – верстатник, зводиться до того, що на основі креслення деталі, заготовки, наявного технологічного процесу, оснастки і верстата виготовити деталь потрібної точності і жорсткості. При цьому він повинен уміти користуватися контрольно-вимірювальними інструментами, виконувати настройку верстата на заданий розмір, налагоджувати інструмент і проводити його заміну.
Чи можна сьогодні уявити життя без верстатів?
А без літаків і електровозів, кораблів, тракторів, автобусів і трамваїв? Подивіться, в кожному домі є телевізор, книги, холодильник, пилосос, велосипед, ковдра, голка
Все це робиться за допомогою машин. А ось деталі для машин, без яких неможливо створити всі необхідні нам речі, а також нові машини і верстати, швидко і точно виготовляють на сучасних верстатах
Ніколи ще люди не виробляли стільки різноманітних машин і пристроїв і в такій кількості, як у нашу добу. Автомобілі спочатку випускали тисячами, і це здавалося дуже багато. Потім їх почали робити десятками й сотнями тисяч, але цього вже виявилося замало. Більшість деталей для автомобілів та інших машин виготовляють на верстатах.
Деталь — це, перш за все, певний набір елементарних поверхонь. Тому перше завдання, яке розв'язує верстатник, розпочинаючи оброблення заготовки на верстаті, полягає в тому, щоб утворити на ній ті форми поверхонь, з яких складається деталь. І чим ближче отримані поверхні будуть до своїх ідеальних прототипів, тим краще буде виконано це завдання.
В умовах упровадження новітніх технологій в промисловості різко зростають вимоги до обслуговуючого персоналу, до його знань, умінь, здатності засвоювати принципово інші способи праці.
Нові форми організації машинобудування зумовлюють пошук резервів підвищення продуктивності праці, наприклад, завдяки розширення сфери трудової діяльності робітників верстатників, що призвело до появи професії верстатник широкого профілю.